Jdi na obsah Jdi na menu
 


Coursing

15. 1. 2014

Francouzský buldoček a coursing.

Může francouzský buldoček běhat coursing?  

Ano může pokud je zdravý , nemá hlavně problémy se srdíčkem. Běhat je schopen i delší tratě až do 600m , ale to podle trénovanosti a schopnosti jednotlivce. Jinak tratě pro buldočky se pohybují v rozmezí  200 - 400m. Běhat může za každého počasí , v zimě i v létě, ale i za děště. V létě pokud jsou velká horka , je nutno dráhu přizpůsobit pro buldočky na co nejkratší a zajistit co možná nejvíc vody a pokud možno stín.  Buldočci toto běhání za střapcem milují a jsou ochotni pro ulovení střapce udělat cokoliv. :-)

81.jpg

zimni-coursing-kal.jpg

 

Co je coursing.

Jak je známo, psi lovící zvěř jsou v dnešní době považováni za škodnou. Jelikož pro spoustu psů je ulovení kořisti velká vášeň, běháme coursing. Anglické slovo coursing (čti: khórsing) znamená sportovní štvanici na zajíce. Jinak řečeno, coursing je moderní druh terénních psích dostihů. Je jedním z odvětví sportovní kynologie.

 


Základní charakteristika:


Coursing se od klasických psích dostihů liší v mnoha ohledech. Psi běží na nerovném terénu, kde je nutné měnit směr běhu, překonávat překážky a spolupracovat s druhým psem. Tímto sportem se rozvíjí a posiluje organismus psa jak po stránce fyzické, tak i po stránce duševní, jelikož pes se učí bystrosti, předvídavosti, musí kombinovat, nadbíhat si, hodnotit situaci, vytrvat a co nejlépe dostihnout návnadu. Jednoduše řečeno, jde o sport, kde pes přemýšlí a jedná sám za sebe bez ohledu na majitele.


Kdo běhá coursing?
Terénních dostihů se může účastnit jakýkoliv pes bez ohledu na rasu a pohlaví psa. Jedinou podmínkou je dobrý zdravotní stav psa. Tento sport je vyčerpávající jak po stránce fyzické tak po stránce psychické. Proto není možné, aby se účastnil dostihu pes se zdravotními problémy.


Jak se běhá coursing:

Jak to vlastně funguje? Jak vůbec může pes honit igelit? Kdo určuje vítěze a jaká má kritéria? Jak dlouhá je trať?  Copak může kokršpaněl konkurovat chrtovi? Odpovědi na podobné otázky naleznete v následujícm textu.

Coursing je pro psy sportovní aktivitou, založenou na bezprostřední touze psa lovit a na jeho kořistnickém pudu. Běhá se v přirozeném terénu s využitím přírodních či dosazených překážek a cílem je ulovit kořist, která je tažená navijákem na tenkém lanku. Kličky, simulující běh zajíce, zajišťují kladky na zemi, kolem kterých je lanko vedeno. Celkově musí být dráha bezpečná a pro psy přehledná. Kořist představuje igelitový střapec, případně navázaná králičí kůže. Každé plemeno běží zvlášť a každý pes je zvlášť bodován coursingovými rozhodčími.  Pes je ze startu ručně vypuštěn na pokyn startéra ( GO!) a běží za návnadou až do cíle.  Při coursingu pes musí lovit především zrakem, nikoli čichem. Délka tratě měří od 500 metrů do 1000 metrů.

Naviják.

Igelit se sám nepohne a nezačne utíkat. Proto zde musí být určité zařízení tzv. naviják, který motorem navijí lanko na buben a návnada se začne pohybovat. Existují dva typy navijáků.

Konečný naviják vypadá tak, že lanko je jedním koncem navinuto na navijáku a na druhém konci je připevněn střapec. Po každém běhu psů je nutné lanko opět natáhnout mezi rozmístěné kladky a tak připravit dráhu pro další běh. Spuštěním motoru navijáku se lanko začne navíjet zpět na cívku a tím vzniká „útěk zajíce“.

Nekonečný naviják je vlastně nekonečná klička lanka s navázaným střapcem, stále dokola probíhající mezi rozmístěnými kladkami.

Oba z těchto dvou typů navijáků mají své příznivce i odpůrce. Je na každém z vás, aby si při účasti na coursingu udělal na konkrétní vlastnosti navijáku svůj názor. Z mého pohledu je bezpečnost obou navijáků pro psy dobrá za předpokladu dodržení pravidel stavby trati. Nekonečný naviják jistě přispívá k rychlejšímu průběhu závodů a tréninků, protože odpadá nutnost opětovného natažení na trať. Tak či onak, stejně je nutné, aby naviják obsluhoval člověk. Stanoviště navijáku musí být zvolené tak, aby jeho obsluhující měl výhled po celé dráze. Člověk obsluhující naviják se musí soustředit na psy v dostihu, na něm určitě záleží, jak citlivě přizpůsobuje rychlost tažení  výkonu psů, aby návnada nebyla příliš blízko a pes jí nechytil dříve, než v cíli, nebo naopak, aby návnada neujela příliš daleko a pes jí neztratil z dohledu. To vyžaduje zručnost a vylučuje kohokoli nezkušeného.

Rozlišujeme dva druhy coursingu:
Hare coursing, (též Open field coursing, nebo Live coursing) -  původní společenská zábava, kdy psi štvali skutečného živého zajíce. U nás a ve většině zemí je tento způsob zakázán. 
Lure coursing – běh za umělou návnadou, vznikl jako náhrada Hare coursingu v západní Evropě a provozuje se i u nás.

Coursingový závod
Coursingový závod se běhá na dvě kola. V každém kole startují maximálně dva psi stejného plemene, vzájemně rozlišení barvou obojku (červená, bílá).  Pes by měl mít náhubek.  Při druhém běhu se trať mění – buď se běží opačně, nebo se přestaví dráha – protože psi si pamatují, kudy běželi.

Trať je postavena tak, aby psi prokázali nejen svou rychlost, schopnost předběhnout soupeře, ale zároveň štvavost a inteligenci, se kterou návnadě různě nadbíhají, kličkují, způsob chování při nucené změně směru, úsilí při pronásledování a s tím spojenou obratnost, odolnost a vytrvalost, dostižení návnady a její chycení. Na závěr pes provádí takzvaný „kill“, tedy chycení a zakousnutí návnady. Doporučuje se ještě se psem chvíli chodit, nebo pobíhat po absolvování běhu, aby se mohl vydýchat a uklidnit.

Pět výše zvýrazněných kritérií (rychlost, inteligence, úsilí, obratnost, odolnost) je samostatně bodováno rozhodčími v každém kole. Závod má svého hlavního rozhodčího a traťové rozhodčí, kteří sledují běh psů v daných úsecích trati. Celkový maximální počet bodů jednoho kola je 100. Aby pes mohl postoupit do kola druhého, musí získat alespoň 50 bodů. Psi mohou být diskvalifikováni ze závodů z důvodu agrese a vzájemného napadání.


Převzato z Českého psa   (autor:  Jana   Český pes)    www.ceskypes.cz

 

coursing2.jpg